e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Najważniejsze osiągnięcia w polskiej medycynie w 2011 roku 2012-01-12


Jednym z największych osiągnięć polskiej medycyny w 2011 roku było m.in. wszczepienie zastawki serca nowej generacji, testy na raka w postaci chipa DNA oraz rekonstrukcja krtani u chorego na raka.

Większość zastawek biologicznych serca musi być wymieniana najpóźniej po 15-20 latach. Zastawka aortalna nowej generacji, którą wszczepili polscy kardiochirurdzy powinna wytrzymać nawet 40 lat. Specjaliści Kliniki Kardiochirurgii CSK MSWiA w Warszawie pod kierunkiem prof. Kazimierza Suwalskiego wszczepili ją 58-letniej pacjentce, która miała już mocno zniszczoną własną zastawką.

Dziełem polskiej spółki biotechnologicznej Inno Gene oraz naukowców Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu są nowej generacji testy genetyczne, które wykazują większą podatność na raka jelita grubego i prostaty. Zdaniem Jacka Wojciechowicza, biotechnologa firmy, są to jedyne takie testy na świecie, w postaci chipa DNA, które pozwalająca równoczesną ocenę setek fragmentów DNA i występujących w nich mutacji genetycznych w jednym badaniu.

Polscy chirurdzy podjęli się operacji usunięcia nowotworu i odtworzenia połowy krtani pochodzącemu z Turzy Śląskiej ponad 60-letniemu mężczyźnie. Dzięki temu mężczyzna może normalnie mówić i oddychać. W marcu pierwszą tego rodzaju operacją w Polsce przeprowadzili chirurdzy z Centrum Onkologii w Gliwicach. Podczas 9-godzinnego zabiegu lekarze najpierw usunęli nowotwór wraz z prawą częścią krtani i przyległymi węzłami chłonnymi. Następnie odtworzyli ten organ z własnych tkanek pacjenta, pobranych i spreparowanych w czasie tej samej operacji - chrząstki żebra, płata powięzi ze skroni oraz śluzówki policzka.

Ortopedzi Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie naprawili biodro trzyletniego Wojtka. Chłopiec był w stanie krytycznym po tym jak wpadł pod autobus i miał stłuczoną głowę oraz płuca, zwichnięty prawy staw biodrowy oraz złamaną miednicę z przemieszczeniem o kilka centymetrów kości miednicy. Dr hab. Jerzy Sułko, ortopeda i traumatolog, podjął się operacji, choć nie było żadnych opisów jak to zrobić (odnotowano jedynie cztery inne skomplikowane przypadki operacyjnego leczenia złamań u dzieci). Nawiercił kość biodrową chłopca w trzech miejscach i grubym podwójnym szwem przymocował ją do część chrzęstnej talerza biodrowego (z cienka blaszka kostną). Kość miednicy się zrosła.

(Źródło: PAP)