e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Program edukacyjny: 5 porcji warzyw, owoców lub soku 2012-02-09


Krajowa Unia Producentów Soków podała, że co czwarta szkoła podstawowa uczestniczy w programie edukacyjnym "5 porcji warzyw, owoców lub soku". Celem programu jest poszerzenie wiedzy dzieci o zdrowym odżywianiu i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Organizatorem kampanii "5 porcji warzyw, owoców lub soku" jest stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). W tegorocznym programie uczestniczy prawie milion osób: dzieci z klas I-III, nauczycieli oraz rodziców. Druga jego edycja trwa od września 2011 roku.

Udział w programie bierze co czwarta szkoła w Polsce, a liczba ta stale się powiększa – do akcji zgłaszają się nowe szkoły.
W ramach tego programu, szkoły otrzymują bezpłatnie komplet materiałów dydaktycznych, dzięki któremu łączą naukę o zdrowym odżywianiu z zabawą. Rodzice otrzymali natomiast ulotki informacyjne. Powstała również strona internetowa www.5porcjiwszkole.pl, na której znajdują się m.in. gry edukacyjne dla dzieci, informacje dla rodziców oraz aktualne wiadomości dla nauczycieli.

Celem kampanii "5 porcji warzyw, owoców lub soku" jest promowanie i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Założenia programu opierają się na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która podkreśla konieczność spożywania codziennie co najmniej 400 gram owoców i warzyw.

Projekt jest sfinansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz ze środków wszystkich członków stowarzyszenia KUPS, którzy pokrywają część kosztów.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków jest organizacją non profit zrzeszającą oraz integrującą 41 producentów soków, nektarów i napojów. Reprezentuje ponad 80 proc. polskiego rynku soków. Działa od 1993 roku.

(Źródło: PAP)