e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Hipertensjologia i angiologia pozostają na liście specjalizacji lekarskich 2012-02-22


19 grudnia 2011r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy-dentystów, który proponował wykreślenie hipertensjologii oraz angiologii. Proponowanym zmianom sprzeciwiali się specjaliści. Do rozporządzenia zgłoszono 262 uwagi (rejestr na stronie MZ).

Było sporo publikacji i krytycznych wypowiedzi pod adresem pomysłu likwidacji tych specjalizacji konsultantów wojewódzkich obu specjalizacji, a także prof. Krzysztofa Narkiewicza, krajowego konsultanta w zakresie hipertensjologii, prof. Krystyny Wideckiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Zareagowali również posłowie - Lidia Gądek i Józef Lassota, którzy skierowali pod adresem ministra zdrowia interpelacje poselskie.

17 lutego Ministerstwo Zdrowia przedstawiło oficjalne stanowisko w sprawie skreślenia hipertensjologii i angiologii z listy specjalizacji lekarskich. W piśmie, które podpisała Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy MZ jest informacja : „informuję, że odstępuje się od zawartej w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów propozycji skreślenia specjalizacji w dziedzinie angiologii oraz specjalizacji w dziedzinie hipertensjogii z wykazu specjalizacji lekarskich..."

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)