e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu 2012-02-22


W Poznaniu uruchomione zostało Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które obsługuje nr 112 na terenie miasta i powiatu poznańskiego. Otwarcie Centrum miało miejsce 11 lutego czyli w Europejskim Dniu Numeru 112. W Poznaniu i okolicy liczba zgłoszeń na numer 112 wynosi od 1000 do 1500 dziennie. 20 proc. z nich wymaga reakcji odpowiednich służb, a pozostałe to alarmy fałszywe.

Rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube tłumaczy, że do tej pory pod numerem 112 telefon odbierał najczęściej dyżurny strażak i on przekazywał rozmowy do odpowiednich służb. Obecnie przeszkolony operator może równocześnie powiadomić wszystkie służby poprzez równoległe rozmowy. To do niego należy decyzja, które z nich muszą być skierowane do danego wypadku czy innego zdarzenia.

Parlament Europejski i Rada Europy podpisały wspólną deklarację, ustanawia dzień 11 lutego Europejskim Dniem Numeru 112. W tym dniu w Unii Europejskiej odbywają się imprezy promujące jednolity numer alarmowy. W 2012 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wybrało Poznań na miejsce organizacji tych wydarzeń. Z tej okazji zbudowano i pomalowano przez dzieci puzzle aparatu telefonicznego o powierzchni 20 metrów kwadratowych i wysokości czterech metrów. Stanął on w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)