e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Polskie Towarzystwo Psychologiczne uruchomiło telefon zaufania dla osób z uzależnieniami behawioralnymi 2012-04-05


Telefon zaufania 801-889-880 dla osób z uzależnieniami behawioralnymi, np. od hazardu, internetu, zakupów, seksu czy pracy uruchomiło Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Projekt uruchomienia i prowadzenia telefonu zaufania dofinansowywany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, które są w dyspozycji Ministra Zdrowia.

Z telefonu mogą skorzystać osoby, które są uzależnione lub podejrzewają, że mogą mieć taki problem oraz ich bliscy - rodziny, przyjaciele, znajomi. Na ten numer mogą dzwonić np. osoby, które obawiają się, że ich dziecko popadło w uzależnienie od Internetu i komputera, a wirtualna rzeczywistość staje się dla niego ważniejsza niż realni znajomi i przyjaciele. Z numeru 801-889-880 mogą korzystać również osoby, które mają poczucie, że poszukiwanie doświadczeń seksualnych wymyka im się spod kontroli, podejmują zachowania ryzykowne dla zdrowia lub naruszające prawo. Z porad mogą skorzystać też pracoholicy.

Rozmowy telefoniczne będą prowadzić doświadczeni specjaliści Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przeszkoleni w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych.

Uzależnienia behawioralne to te, które nie są związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), czyli np. uzależnienie od hazardu, uzależnienie od internetu lub komputera, seksoholizm, pracoholizm, uzależnienie od zakupów czy objadania się.

Telefon 801-889-880 będzie czynny codziennie, również w weekendy, w godzinach 17-22. Cena połączenia to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)