e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Po Zatoce Gdańskiej pływać będzie karetka wodna 2012-05-02


Od maja do końca sierpnia 2012r. po Zatoce Gdańskiej pływać będzie nowoczesna i doskonale wyposażona karetka wodna.

Ryszard Karpiński, dyrektor Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Sopocie poinformował, że karetka jest dostosowana do transportu 4 osób załogi, które mają uprawnienia ratownika medycznego, oraz jednego pacjenta leżącego na noszach.
Karetka wodna będzie tak samo wyposażona jak ambulanse jeżdżące po lądzie. Na pokładzie jednostki znajdą się instalacje próżniowa, tlenowa, ssak, oraz panele do podłączenia niezbędnych urządzeń medycznych.

W ostatnich sześciu latach pomocy plażowiczom i korzystającym z wody osobom udzielał ponton ratowniczy wypożyczony z WOPR, który był jednak gorzej wyposażony i pływał tylko przez dwa miesiące wakacji.

Karetka wodna stacjonować będzie w sopockiej marinie, a udzielać pomocy chorym będzie na całym obszarze Zatoki Gdańskiej od Trójmiasta po Hel. Łódź ma długość 10,5 i szerokość 3,35 metra. Może osiągać prędkość 40 węzłów.
Karetka wodna została zbudowana przez stocznię Sportis z Bojana k. Gdyni. Koszt jej wykonania wyniósł 750 tys. zł, z czego połowę sfinansowała dotacja z Unii Europejskiej, pozostałe pieniądze wyłożyły Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Sopocie oraz Urząd Miejski.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)