e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Ośrodek Produkcji i Badań Radiofarmaceutyków w Warszawie 2012-05-17


15 maja 2012r. w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego otwarto Ośrodek Produkcji i Badań Radiofarmaceutyków-izotopów stosowanych w badaniach PET, głównie w diagnostyce chorób nowotworowych.

Ośrodek będzie prowadził również badania nad nowymi, innowacyjnymi radiofarmaceutykami do wykorzystania w leczeniu m.in. chorób onkologicznych i neurologicznych. Do produkcji radioizotopów przeznaczony zostanie cyklotron do zastosowań medycznych (GE-PETtrace), zainstalowany na terenie Laboratorium w 2011 r.

Tomografia pozytonowa jest stosowana w medycynie nuklearnej głównie przy badaniach mózgu, serca, stanów zapalnych niejasnego pochodzenia oraz nowotworów. Dzięki PET możliwa jest wcześniejsza diagnoza choroby Huntingtona, poszerzyła się również wiedza o etiologii i przebiegu chorób Alzheimera, Parkinsona czy różnych postaci schizofrenii i padaczki.

Ośrodek został wybudowany przez GE Healthcare w ramach współpracy z Uniwersytetem Warszawskim oraz Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, specjalistyczną agencją ONZ, która działa na rzecz bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)