e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Sala do pobudzania zmysłów dzieci niesłyszących w Katowicach 2012-06-14


W Zespole Szkolno-Przedszkolnym dla Dzieci Niesłyszących lub Słabo Słyszących w Katowicach otwarto salę do pobudzania zmysłów, która jest wyposażona m.in. w urządzenia świetlne, dźwiękowe oraz przeznaczone do aromaterapii.

Aleksandra Doktorowicz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących lub Słabo Słyszących tłumaczy, że w takiej sali dziecko pozbawione na przykład jednego ze zmysłów, którym w tym wypadku jest słuch, może rozwijać wszystkie pozostałe za pomocą różnorodnych pobudzających zmysły urządzeń, a te dzieci, które słabo słyszą będą rozwijać resztki słuchu. Terapia polega na pobudzaniu wielu zmysłów jednocześnie, za pomocą różnorodnych bodźców, m.in. kolorowego światła, zapachów, przedmiotów do dotykania o różnych kształtach, fakturze i temperaturze. Metoda ta powstała w Holandii.

Sala w Katowicach wyposażona jest w różne urządzenia świetlne i dźwiękowe; są to m.in. kolumna wodna z oświetleniem o wysokości dwóch metrów, tapeta ze wzorami do oglądania w promieniach ultrafioletowych, projektor, świetlny zestaw światłowodowy.

Pracownia jest darem Fundacji "Rosa".

(Źródło: Prawapacjenta.eu)