e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Pobranie nerki do przeszczepu w technice 3D w Polsce 2012-06-14


Chirurdzy Kliniki Gastroenterologii i Transplantologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie przeprowadzili pierwszą w Polsce operację pobrania nerki małoinwazyjną techniką laparoskopową od żywego dawcy z wykorzystaniem obrazowania 3D. Tego samego dnia specjaliści pod kierunkiem prof. Marka Durlika, szefa kliniki i dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, wykonali drugą operację wszczepienia tak pobranej nerki metodą tradycyjną.

Zabieg został przeprowadzony u trzydziestoletniego chorego z niewydolności tego narządu, któremu wszczepiono nerkę pobraną wcześniej małoinwazyjną metodą w technice 3D od jego brata. Trójwymiarowy obraz lepiej uwidacznia szczegóły anatomiczne, a to zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i minimalizuje powikłania.
Obrazowanie 3D jest już coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach chirurgii oraz zabiegach laparoskopowych, ale od niedawna stosowane jest przy przeszczepianiu nerek, głównie do pobrania tego narządu od żywego dawcy.

W 2012 roku wykonano już kilka operacji w Polsce przy użyciu obrazowania 3D:

  • Chirurdzy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy operowali w ten sposób przepuklinę i pęcherzyki żółciowe,
  • W wojewódzkim szpitalu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu u 56-letniej pacjentki przeprowadzono pokazową operację wycięcia macicy zaatakowanej przez nowotwór. Operację przeprowadzono przy pomocy robota da Vinci.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)