e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Podsumowanie programu edukacyjnego - 5 porcji warzyw, owoców lub soku 2012-06-14


Program edukacyjny "5 porcji warzyw, owoców lub soku" realizowany w roku szkolnym 2011/2012 w pierwszych trzech klasach szkół podstawowych został zakończony. Z badań, których celem było sprawdzenie efektów tego programu wynika, że ponad 90 proc. dzieci lubi jeść owoce i warzywa.

Na konferencji prasowej podsumowano kampanię "5 porcji warzyw, owoców lub soku", która była prowadzona w szkołach podstawowych z inicjatywy Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków. Kampania skierowana była do uczniów z pierwszych trzech klas podstawówek i szkół specjalnych. Obejmowała również nauczycieli, rodziców i społeczności lokalne. Uczestniczyły w niej dzieci, z co czwartej szkoły w Polsce, ogółem 300 tys. uczniów.

Celem programu było upowszechnienie wiedzy, że według zaleceń dietetyków i Światowej Organizacji Zdrowia należy codziennie jeść 400 gram owoców i warzyw (w tym jedną szklankę soku). Jakie są efekty tej kampanii? Okazało się, że świadomość dzieci o zasadach zdrowego żywienia zwiększyła się w ciągu roku o 13 proc. Ponad 86 proc. uczniów wie, że te produkty są źródłem naturalnych witamin, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)