e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Muzeum chirurgii w Ustroniu 2012-07-12


W Śląskim Szpitalu Reumatologiczno-Rehabilitacyjnym w Ustroniu powstaje Muzeum Chirurgii. Gotowa jest już pierwsza częścią ekspozycji - sala operacyjna z lat 70. ub. w. Znajduje się tam stół operacyjny, na którym leży pacjent a wokół niego stoją chirurdzy przeprowadzający zabieg. W Sali tej znajduje się sprzęt, używane w tym okresie narzędzia a w tle słychać autentyczne odgłosy operacji. Eksponaty pochodzą m.in. od zaprzyjaźnionych placówek z całego regionu. Pomysł wsparła też Śląska Izba Lekarska.

Wicedyrektor lecznicy Andrzej Wiórkowski tłumaczy, że medycyna się zmienia, przepada stary sprzęt więc warto pewne rzeczy ocalić od zapomnienia. Ustroń to miejscowość uzdrowiskowa i wypoczynkowa: turyści i kuracjusze mają tu więcej czasu na zwiedzanie. Szpital natomiast dysponuje wolną przestrzenią, którą może zagospodarować na taki cel.

Muzeum będzie się rozwijało. Ma powstać jeszcze m.in. rekonstrukcja sali operacyjnej z XVIII wieku, prezentacja wizerunków znanych chirurgów oraz wystawa dawnego sprzętu chirurgicznego.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)