e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Zostań dawcą narządów 2012-07-25


Nie ma znaczenia wiek, aby zostać dawcą narządów. Podstawą kwalifikacji są badania medyczne. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji "Poltransplant" podkreśla, że narządy mogą być przeszczepione zarówno od noworodków jak i osób powyżej 80 lat. Narządy i tkanki, które nadają się do przeszczepu to nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, rogówki, skóra, kości, szpik kostny i jelita.

Zgodnie z polskim prawem dotyczącym donacji narządów istnieje tzw. zgoda domniemana dawcy. Narządy mogą być więc pobrane ze zwłok, o ile osoba nie wyraziła za życia sprzeciwu w tej sprawie Zwyczajowo jednak w Polsce lekarze przestrzegają zasady pytania rodziny zmarłego o taką zgodę. Nie ma problemu, gdy osoba wypełniła deklarację woli czyli dokument zezwalający na pobranie jej narządów po śmierci w celu ratowania życia innych osób.

Eksperci podkreślają, że ocena narządów i tkanek wyznaczona jest standardami medycznymi. Wiek nie ma tu znaczenia, chociaż w większości klinik przeszczepia się organy od osób pełnoletnich. Istnieje specjalny program Old-to-old, który zajmuje się przeszczepami wśród osób starszych. Warunki, które całkowicie wykluczają donację to HIV, aktywny nowotwór i ogólnoustrojowe zakażenie.

Większość narządów przeszczepia się od 6 do 72 godzin po usunięciu ich od dawcy. Tkanki, takie jak rogówki, skóra, zastawki serca, kości, ścięgna, więzadła i chrząstki mogą być zachowane i przechowywane do wykorzystania później. Większość narządów i tkanek pobiera się i przeszczepia po śmierci dawcy. Jednak są sytuacje, że przeszczepia się niektóre organy od żywych osób, jest to możliwe w przypadku nerki, wątroby i szpiku kostnego.

Kolejka osób czekających na przeszczep w Polsce jest coraz dłuższa. System kwalifikowania pacjentów do transplantacji działa sprawnie i wyklucza wykonanie przeszczepu osobie spoza Krajowej Listy Oczekujących. O kolejności na liście decydują tylko kryteria medyczne, a jedynie stan bezpośredniego zagrożenia życia stwarza możliwość wykonania przeszczepu wcześniej.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)