e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Innowacyjna aplikacja dla osób niewidomych i słabowidzących 2012-08-09


Firma Transition Technologies przygotowuje specjalną aplikację na smartfony – VirtualEye, która ma wspierać osoby niewidome i słabo widzące, zapewniając im pomoc w życiu codziennym. VirtualEye będzie składać się z kilku modułów. Powstają one przy współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych i są testowane przez osoby niewidome oraz niedowidzące.

Opinie dotyczące aplikacji i poszczególnych jej modułów, przez osoby, którym jest dedykowana, są bardzo pozytywne. Możliwości rozwiązania będą obejmować:

  • analizę i rozpoznawanie obrazu, nawigację,
  • nawiązywanie połączeń alarmowych,
  • system rozpoznawania mowy oraz syntezę głosu (po angielsku i po polsku),
  • dyktowanie i wysyłanie wiadomości tekstowych,
  • analizę kodów kreskowych i kodów QR.
Program wykorzystuje analizę obrazu i dzięki temu osobie z dysfunkcją wzroku pomoże identyfikować różne przedmioty, takie jak: banknoty, dokumenty, karty płatnicze, lekarstwa. Dzięki aplikacji osoba niewidząca lub niedowidząca może samodzielnie dokonywać zakupów w sklepach samoobsługowych, wybierać kolory ubrań itp.

Współdzielenie danych nawigacyjnych w aplikacji pozwala, w sytuacjach awaryjnych, zlokalizowanie użytkownika na mapie. Możliwe jest również rozpoznawanie oraz synteza głosu po polsku i angielsku. Pozwala to na dyktowanie i wysyłanie wiadomości tekstowych bez konieczności wpisywania ich do smarfonu z klawiatury.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)