e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Coraz więcej otyłych Polaków 2012-08-23


Specjaliści alarmują: prawie 10 tys. Polaków wymaga natychmiastowej interwencji medycznej z powodu otyłości. W Polsce nadwagę ma aż 72 proc. mężczyzn i 60 proc. kobiet. Osoby, które maja z tym największy problem, nie są w stanie wyjść z domu.

W Polsce nadwagę ma aż 72 proc. mężczyzn i 60 proc. kobiet. Przyczyna takiego stanu są m. in. moda na fast foody, słodkie napoje i jedzenie wszędzie, nawet w kinie, brak wiedzy na temat kaloryczności potraw. Polacy spożywają również zbyt duże porcje podczas posiłków.

WHO tłumaczy, że nawet 70 proc. chorób ma źródło w złym odżywianiu. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki zmienia się wraz z wiekiem, a więc skład diety powinien być dostosowany do płci, wieku i poziomu aktywności fizycznej. Zostały nawet opracowane przez specjalistów polskie normy żywieniowe dl osób w następujących przedziałach wiekowych:

  • 19-30,
  • 31-50,
  • 51-65,
  • 66-75,
  • powyżej 75 lat.
Badanie przeprowadzone przez CBOS dotyczące zachowań i nawyków żywieniowych Polaków pokazuje, że zdecydowana większość (we własnej ocenie) odżywia się zdrowo (69 proc.) lub nawet bardzo zdrowo (7 proc.). Niestety co piąty Polak nie je rano śniadania, a co czwarty nie ma czasu na zjedzenie trzech posiłków dziennie.

Prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, wskazał portalowi rynekzdrowia.pl, że większa część Polaków wybiera zbyt kaloryczne produkty spożywcze, zawierające dużo tłuszczu i cukrów prostych, które generują nadmiar energii w stosunku do zapotrzebowania. Jak podkreśla profesor, głównymi składnikami posiłków Polaków jest: białe pieczywo, masło, ziemniaki i mięso - głównie kurczaki i wieprzowina. Polacy spożywają zbyt wiele tłuszczów, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, oraz cukru. Wciąż za to zbyt rzadko sięgją po mleko i produkty mleczne oraz warzywa i ryby.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)