e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania 2012-08-23


W związku ze zbliżającym się sezonem grzybobrania, Główny Inspektor Sanitarny opublikował podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania. GIS na swej stronie zamieścił również film edukacyjny pn. "Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia".

Pojawiły się pierwsze doniesienia o zatruciach grzybami oraz zbliża się sezon grzybobrania. W związku z tym GIS opublikował podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania:

  1. Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne
  2. Zbieraj wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone
  3. Jako początkujący grzybiarz zbieraj tylko grzyby rurkowe (w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i występuje dużo mniejsze ryzyko zatrucia niż w przypadku grzybów blaszkowych)
  4. Unikaj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących takich jak: zabarwienie cebuli na ciemno podczas gotowania z grzybami, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak (istnieją gatunki śmiertelnie trujące posiadające przyjemny, słodkawy smak)
  5. Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. W żadnym przypadku nie korzystaj z reklamówek foliowych powodujących zaparzanie grzybów i przyspieszających ich psucie
  6. Nigdy nie zbieraj grzybów rosnących w rowach na skraju lasu oraz w okolicach będących skupiskiem odpadów, takich jak zakłady produkcyjne, drogi o dużym natężeniu ruchu ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia
  7. Ne zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu
  8. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
(Źródło: GIS)