e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Dzieci spędzają zbyt wiele czasu przed telewizorem 2012-09-06


Według badań OBOP w 2008 r. polskie dzieci (w wieku od czterech do 15 lat) oglądają średnio 2 godz. 12 min. telewizji dziennie. Zdaniem naukowców jest to za dużo i grozi kłopotami w szkole, otyłością, problemami ze snem. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci nie oglądały więcej niż dwie godziny telewizji dziennie (wliczając w to oglądanie filmów na DVD czy laptopie), a dzieci poniżej drugiego roku życia w ogóle.

Dr Dimitri Christakis, profesor pediatrii z Uniwersytetu Stanu Waszyngton w Seattle i autor licznych badań nad wpływem telewizji na najmłodszych tłumaczy, że oglądanie jakiejkolwiek telewizji przez dzieci w tym właśnie wieku wręcz szkodzi m.in. opóźniając rozwój mowy.

Dr Dimitri Christakis wspólnie z innymi naukowcami przebadał 384 dzieci w wieku od ośmiu do 16 miesięcy i wykazał, że każda godzina oglądania programów dla maluchów na DVD wiązała się ze znajomością sześciu-ośmiu słów mniej. Wyniki te potwierdziły badania dr. Daniela Andersona, psychologa z Uniwersytetu Stanu Massachusetts. Eksperyment ten opisano na łamach The Journal of Pediatrics

(Źródło: wyborcza.pl)