e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Walcz z próchnicą! 2012-09-20


Ze statystyk Ministerstwa Zdrowia wynika, że 91,8 proc. 15-latków i 79,9 proc. 5-latków ma zaawansowaną próchnicę zębów! Nie jest dobrze i koniecznie trzeba to zmienić! Jak? "Dentobus Wiewiórki Julii", czyli mobilny gabinet dentystyczny ma dotrzeć do dzieci z małych miejscowości, w których opieka dentystyczna jest bardzo słaba i prawie nieosiągalna. W dniu 4 września br. zaingurowano program profilaktyczny w tym zakresie, a Fundacja Wiewiórki Julii rozpoczęła zbiórkę funduszy na zakup i wyposażenie dentobusu.

Sadri Rayad, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii stwierdził, że problem próchnicy plasuje Polskę na poziomie takich krajów jak Wietnam czy Bośnia i Hercegowina.

Fundacja Wiewiórki Julii (wcześniej Villa Nova Dzieciom) została powołana przez dr Dżuliettę Kiworkową w 2005 r. jako pierwsza w Polsce organizacja zapewniająca bezpłatną opiekę dentystyczną dzieci i młodzieży, a także oferująca regularne konsultacje i przeglądy. Na początku swojej działalności fundacja pomagała podopiecznym domów dziecka oraz placówek socjalnych w Warszawie i jej okolicach. Ze względu na wzrastającą liczbę zgłoszeń pochodzących również z mniejszych miejscowości wojewódzkich fundacja postanowiła rozszerzyć działalność.

Do momentu zebrania środków na zakup i wyposażenie dentobusu grupa stomatologów będzie jeździła po Polsce odwiedzając zgłoszone do projektu placówki, takie jak szkoły czy domy dziecka w ramach akcji "Podróże Julii". W ten sposób stworzona zostanie wstępna karta medyczna dzieci oraz mapa miejscowości, które wezmą udział w programie "Dentobus Wiewiórki Julii".

Do projektu włączyła się również Spółka Tramwaje Warszawskie oraz Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii, które jest pomysłodawcą akcji "Tramwaje Zdrowego Uśmiechu". W dniu 12 września w Warszawie na terenie zajezdni na Woli dzieci będą mogły bezpłatnie się zbadać i nauczyć prawidłowej higieny jamy ustnej, 15 września natomiast na ulicach Warszawy pojawi się specjalny tramwaj Wiewiórki Julii oferujący bezpłatne porady stomatologiczne.

(Źródło: PAP)