e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Dłuższy urlop ojcowski 2012-10-04


Projekt wydłużający urlop ojcowski do ośmiu tygodni skierowano do dalszych prac w komisji. Obecnie jego długość wynosi dwa tygodnie. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotował Ruch Palikota.

Dłuższe urlopy miałyby obowiązywać już od przyszłego roku. Najwięcej kontrowersji wzbudził zapis, zgodnie z którym urlop ojcowski nie będzie mógł być wykorzystywany w tym samym czasie co urlop macierzyński. Ma to umożliwić matce powrót do pracy i zagwarantować, że w czasie urlopu to właśnie ojciec zajmowałby się dzieckiem, a nie matka, co prawdopodobnie miałoby miejsce, gdyby oboje rodzice byli w domu w tym samym czasie.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Radosław Mleczko poinformował, że w tym roku ZUS wypłacił już blisko 14 tys. zasiłków z tytułu urlopu ojcowskiego. Dodał, że ze wstępnych wyliczeń wynika, że wydłużenie urlopów kosztowałoby w 2013 r. ok. 236 mln zł.

Projekt został skierowany do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. Zaproponowany projekt przewiduje, że urlopu ojcowskiego nie można dzielić na mniejsze części.

(PAP)