e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Pompy insulinowe dla kobiet w ciąży 2012-10-04


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy za środki z tegorocznego Finału zakupiła 456 pomp insulinowych, z których będą mogły korzystać kobiety chore na cukrzycę planujące lub będące w ciąży.

Jest to prawie dwa razy więcej niż obecnie jest używanych w ramach programu. Dziki temu jest szansa, że kobiety chore na cukrzycę w całej Polsce planujące lub będące w ciąży, będą mogły korzystać z programu bezpłatnego wypożyczania pomp insulinowych.

Dodatkowo do projektu przyjęto kolejne ośrodki medyczne z regionów, gdzie nie było wcześniej możliwości wypożyczania pomp insulinowych.

Pompy insulinowe ułatwiają kontrolę wyrównania poziomu glikemii, które jest bardzo potrzebne kobietom chorym na cukrzycę w ciąży. Podczas ciąży zmiany hormonalne i metaboliczne wpływają na zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Wówczas zalecana jest intensywna insulinoterapia i szczególne dbanie o wyrównanie cukrów. Badania pokazują, że zbyt wysoki poziom glukozy w pierwszym trymestrze ciąży zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka i może być jedną z przyczyn poronień.

Adresy ośrodków, gdzie kobiety chore na cukrzycę w ciąży mogą wypożyczać pompy insulinowe można znaleźć na stronie www.wosp.org.pl zakładka medycyna, program dla kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz na stronie www.cukrzycaiciaza.pl

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)