e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Polacy uzależnieni od gier hazardowych 2012-10-04


2 października rozpoczęła się kampania "Hazard. Nie igraj.", której celem jest zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych, zwłaszcza wśród młodzieży. Z raportu Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych przygotowanego przez Fundację CBOS bowiem wynika, że ponad 50 tys. Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych, a prawie 200 tys. narażonych na ryzyko uzależnienia.

Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, któremu podlega Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych podkreśla, że należy dotrzeć do młodzieży z wiedzą dotyczącą ryzyka, które podejmuje, grając, zarówno na automatach o niskiej wygranej, jak i w gry liczbowe, zdrapki, loterie czy konkursy sms. Trzeba pojmać do jakich szkód w życiu może doprowadzić uzależnienie od hazardu.

Badanie zostało przeprowadzone od listopada 2011 r. do lipca 2012 r. Jolanta Kalka z Fundacji CBOS poinformowała, że w ciągu roku poprzedzającego badanie prawie jedna czwarta respondentów (23,5 proc.) grała w gry na pieniądze. W przypadku 3,7 proc. Polaków gra może prowadzić do uzależnienia, a 0,2 proc. osób ma poważny problem z hazardem. Wśród osób, które grają w sposób ryzykowny, przeważają mężczyźni, a najbardziej zagrożeni uzależnieniem są młodzi ludzie, poniżej 18 lat.

Dr Jolanta Celebucka, kierowniczka Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu oraz specjalistka terapii uzależnień, tłumaczy, że nałogowi hazardziści na ogół przechodzą prze cztery etapy:

  • faza wygranej,
  • faza strat,
  • faza desperacji - wtedy gracz zaczyna sobie uświadamiać konsekwencje uzależnienia, odczuwa wyrzuty sumienia,
  • faza utraty nadziei – gracz podejmuje próby zaprzestania grania, często wspomagając się środkami psychoaktywnymi, w skrajnych przypadkach podejmuje próby samobójcze.
Kampania "Hazard. Nie igraj." skierowana jest zwłaszcza do młodzieży. Ma ona pomóc pogłębić wiedzę na temat czynników chroniących przed nałogiem oraz miejsc, gdzie osoby uzależnione, zagrożone uzależnieniem lub ich bliscy mogą otrzymać pomoc.

(Źródło: PAP)