e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Zmiany w becikowym 2012-10-18


Od stycznia 2013 r. obowiązywać będą nowe zasady przyznawania becikowego rządowego i rodzinnego. Nawet co dziesiąta rodzina może stracić prawo do tego świadczenia, zarabiający niewiele, mają szanse na dodatkowe pieniądze, tzw. becikowe rodzinne.

Obecnie w Polsce za każde nowonarodzone dziecko rodzicom należy się świadczenie w wysokości 1000 zł bez względu na zarobki. Na bliźniaczki rodzice dostaną 2 tys. złotych, a na trojaczki - 3 tys.

Aby otrzymać to świadczenie trzeba przedstawić zaświadczenie od lekarza albo położnej o tym, że matka dziecka zgłosiła się do ginekologa nie później niż w 10. tygodniu ciąży i co trzy miesiące poddawała się przynajmniej jednemu z obowiązkowych w ciąży badań (krwi, moczu, USG itp.).

Od początku 2013 roku mają wejść w życie nowe zasady przyznawania becikowego rządowego i rodzinnego. Kwota najprawdopodobniej wzrośnie do 1200 zł, ale nie każdy takie świadczenie dostanie. Prawo do becikowego będą miały tylko te rodziny, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1922 zł netto. Resort pracy szacuje, że po wejściu w życie przepisów, nawet co dziesiąta rodzina może stracić becikowe.

Od 1 listopada zmienią się też kryteria przyznawania zasiłku rodzinnego, czyli również dodatku do becikowego rodzinnego. Prawo do niego będą miały rodziny, w których dochód wynosi 539 zł na osobę (623 zł w rodzinach z dziećmi niepełnosprawnymi). Docelowo te kryteria mają wynieść 574 zł na osobę i 664 zł, ale to dopiero od 1 listopada 2014 r.

(Źródło: Wyborcza.pl)