e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Pierwsze w Polsce urządzenie do bronchonawigacji 2012-11-08


Na oddziale klinicznym chirurgii klatki piersiowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie uruchomiono pierwsze w Polsce urządzenie do bronchonawigacji. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie nawet niewielkich zmian nowotworowych w płucach.

Kierownik pracowni bronchoskopii w szpitalu, dr Jarosław Pieróg podkreśla, że jest to najnowocześniejsze urządzenie do endoskopowej diagnostyki nowotworów płuca, które pozwala na diagnostykę zmian w płucach podejrzanych o zmiany nowotworowe. Urządzenie to pozwala wykryć nawet bardzo małe zmiany chorobowe w płucach, a nawet odtwarzać wirtualnie ich anatomię, co pomoże im pobrać z próbki z odkrytych zmian.

Procedura polega na wcześniejszym wykonaniu tomografii komputerowej płuc, a następnie specjalny program komputerowy na podstawie tomogramu oblicza drogę, którą lekarz powinien przejść bronchofiberoskopem. Taka mapa anatomiczna pozwala lekarzowi precyzyjnie dojść podczas zabiegu do zmiany, pobrać z niej próbkę. Urządzenie pozwala również na założenie pacjentowi specjalnych znaczników, które umożliwią leczenie zmian nowotworowych napromieniowaniem. Możliwe jest też założenie źródła takiego promieniowania, czyli specjalną kapsułkę, która promieniując niszczy tkankę nowotworową. Dzięki temu urządzeniu można również podać barwnik, dzięki któremu podczas zabiegu chirurg łatwiej znajdzie zmianę i ją wytnie.

Badanie urządzeniem do bronchonawigacji trwa ok. jednej godziny.

(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)