e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Wybieraj bezpieczne zabawki! 2012-11-08


Polskie instytucje regularnie prowadzą kontrole zabawek, z których wynika, że nawet 1/3 dostępnych na polskim rynku zabawek nie spełnia norm, choć skala uchybień jest różna. Niebezpieczeństwa, na jakie narażamy dzieci, kupując im zabawki z niepewnego źródła to m.in. zawartość groźnych ftalanów lub innych niebezpiecznych związków, grożące uduszeniem długie sznurki oraz odpadające ostre kawałki plastiku.

Dr Grzegorz Dziubanek z Zakładu Zdrowia Środowiskowego Wydziału Zdrowia Publicznego w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach tłumaczy, że niektóre zabawki wykonane są z materiałów niskiej jakości i mogą zagrażać bezpieczeństwu. Chodzi zwłaszcza o bardzo tanie zabawki, sprzedawane na targowiskach czy odpustach. W przypadku zabawek produkowanych w Chinach na licencjach zachodnich koncernów, to raczej występuje kontrola i nie powinniśmy się ich obawiać. Obawy natomiast mogą budzić zabawki o identycznym wyglądzie, ale np. 10 razy tańsze, bo produkowane są one z materiałów najgorszej.

Jednym z bardzo tanich materiałów jest polichlorek winylu, znany jako PCV. Do niego dodaje się wiązki nazywane plastyfikatorami, aby wykonane z niego zabawki były miękkie. Najbardziej niebezpiecznymi i najtańszymi plastyfikatorami towarzyszącymi PCV są ftalany, które bardzo łatwo wypłukują się z zabawek ( np. w gryzaczkach dla małych dzieci, które wkładają je do ust, swobodnie wypłukują się do połykanej przez nie śliny). Dr Dziubanek, podkreśla, że ftalany, z którymi miała kontakt kobieta w okresie ciąży, mogą spowodować niską masę urodzeniową dziecka. Są też podejrzane o wpływ na destrukcyjne zachowania dzieci - agresję, nadpobudliwość, a także niosą ryzyko astmy.

Ftalany zaburzają także układ hormonalny i są niebezpieczne zwłaszcza dla małych chłopców. Przypuszcza się, że coraz częstsze obecnie problemy z niepłodnością mężczyzn wynikają z zanieczyszczenia środowiska, w tym również ftalanami.

(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)