e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Aż 9 mln Polaków pali nałogowo 2012-11-22


Na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w lutym 2011 r. przeprowadzono badanie, z którego wynika, że do nałogowego palenia tytoniu przyznaje się aż 9 mln Polaków w wieku 15 i więcej lat.

GIS podkreśla, że, niepokojąca jest utrzymująca się od kilku lat tendencja wzrostu częstości codziennego palenia wśród młodych ludzi w wieku 20-29 lat. Palenie tytoniu stanowi główną przyczynę wysokiej umieralności w dorosłej populacji Polski.

Z szacunków epidemiologicznych wynika, że w 2000 roku palenie tytoniu było przyczyną około 69 tys. zgonów w Polsce. Z tego około 43 tys. stanowiły zgony przedwczesne (w wieku 35-69 lat). Z powodu palenia tytoniu Polacy w średnim wieku tracili około 22 lat życia, a starsi (w wieku 70 i więcej lat) - 9 lat.

Badania epidemiologiczne wskazują, że wdychanie dymu tytoniowego przez osoby niepalące jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnej umieralności dorosłych w Polsce. Z szacunków z 2002 roku wynika, że z powodu wdychania dymu tytoniowego zmarło w tym czasie co najmniej 1826 niepalących Polaków.

(Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny)