e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

\'\'Budzik\'\' - pierwsza w Polsce kliniki dla dzieci po ciężkich urazach mózgu 2012-11-29


''Budzik'' to pierwsza w Polsce klinika dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika ''Budzik' to stworzony od podstaw przez Fundację Ewy Błaszczyk "Akogo?" przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia wzorzec medyczno-neurorehabilitacyjny i prawno-organizacyjny dla dzieci przebywających w śpiączce w Fazie B. Oficjalne uroczyste otwarcie tej placówki odbędzie się 7 grudnia 2012r.

Placówka znajduje się w nowym trzykondygnacyjnym budynku o powierzchni użytkowej 1600 m kw. Koszt budowy obiektu to 17 mln zł, a wyposażenia medyczne lecznicy kosztowało 3 mln zł.

Klinika jest przystosowana do leczenia 15 małych pacjentów (12 + 3 dodatkowe miejsca). Znajduje się w niej również 15 miejsc dla rodziców-opiekunów, którzy będą mogli przebywać ze swoimi dziećmi. Każdy mały pacjent kliniki musi być zdolny do podjęcia intensywnej neurorehabilitacji, nie może także pozostawać w stanie śpiączki w okresie dłuższym niż 6 miesięcy od momentu urazu/wypadku. Musi być również wydolny krążeniowo i oddechowo stabilny (bez konieczności podtrzymywania funkcji życiowych w warunkach OIOM). Tacy pacjenci będą mogli przebywać w placówce do roku, z możliwością przedłużenia do 15 miesięcy.

Klinika powstała dzięki staraniom wielu firm, instytucji, urzędów i indywidualnych darczyńców.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)