e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Kolejny ośrodek transplantacji płuc 2012-11-29


Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu znajdzie się na liście krajowych szpitali przeprowadzających przeszczepy płuc. Placówka przeszła w listopadzie kontrolę Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

Po uzyskaniu opinii Krajowej Rady Transplantacyjnej i zgody Ministerstwa Zdrowia, szpital będzie mógł rozpocząć przygotowania do przeprowadzenia pierwszego przeszczepu płuc. Realny termin to druga połowa 2013 roku.

W szpitalu rozbudowano blok operacyjny, pracownię histopatologii i oddział pulmonologiczno-internistyczny. Od 2011 roku w szpitalu funkcjonuje oddział rehabilitacyjny, który będzie służył pacjentom po przeszczepach płuc.

Dane Poltransplantu wskazują, że w 2012 roku w Polsce wykonano 15 przeszczepień płuc, a na krajowej liście oczekujących na przeszczepienie znajduje się 41 chorych.

Porównując z przeszczepami innych narządów, w tym roku wykonano ponad 920 transplantacji nerki (ok. 1600 osób oczekuje na operację), 270 wątroby (220 oczekujących) i blisko 70 przeszczepień serca (ponad 400 chorych umieszczonych na krajowej liście oczekujących).

(Źródło: rynekzdrowia.pl)