e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Kolejne ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w stolicy 2012-12-13


Warszawski ratusz zapowiada wiele zmian, które mają ułatwić funkcjonowanie niepełnosprawnych, m.in. audiodeskrypcja w teatrach, centra wyposażone w specjalistyczny sprzęt komputerowy oraz na przełomie roku otwarcie ośrodka Parkinsona.

Na przełomie roku ma rozpocząć swoją działalność Ośrodek Parkinsona w Wawrze, który powstaje w ramach projektu unijnego. Osoby dotknięte tą chorobą będą uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych, konsultacjach psychologicznych, szkoleniach edukacyjnych, skorzystają z doradztwa zawodowego. Dla opiekunów przewidziano szkolenia integracyjne, które mają poprawić relacje opiekunów z osobą chorą. Niedługo oddane zostaną kolejne dwa mieszkania treningowe specjalnie zaprojektowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Jedno powstaje na Bielanach i jedno na Ursynowie. Takie mieszkanie znajduje się już w budynku komunalnym przy ul. Powązkowskiej.

Warszawskie teatry wystawią wkrótce pierwsze przedstawienia z audiodeskrypcją przygotowane z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. W Warszawie ma powstać siedem Centrów dla Osób Niepełnosprawnych, w których znajdzie się 35 stanowisk komputerowych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową, ruchową oraz sprzężoną.

Ratusz podpisał także umowę z tłumaczami języka migowego, którzy pomagają w codziennym funkcjonowaniu osobom niesłyszącym. Niepełnosprawni mogą uzyskać pomoc w załatwianiu spraw mieszkaniowych, socjalnych (zasiłki, dodatki, pisanie podań), towarzyszą podczas załatwiania spraw w sądach i urzędach. Tłumacze pomagają również podczas wizyt u lekarza oraz w sprawach zawodowych (w miejscu zatrudnienia klienta).

(Źródło: PAP)