e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowa metoda leczenia opornego nadciśnienia 2012-12-13


W Pracowni Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadzono nowatorski zabieg kardiologii inwazyjnej - denerwację tętnic nerkowych. Jest to nowa metoda, która pozwala na szybsze i efektywniejsze leczenie nadciśnienia tętniczego.

Dotychczas na świecie wykonano zaledwie 50 takich zabiegów. Prof. Dariusz Dudka, kierownik Pracowni Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie wykonano pierwszy zabieg de nerwacji tłumaczy, że daje on szanse na skuteczniejsze leczenie pacjentów z nadciśnieniem tętniczym tzw. opornym. W przypadku takiego nadciśnienia, nawet zastosowanie wielu leków w maksymalnych dawkach nie pozwala na zdecydowane obniżenie wartości ciśnienia.

Lekarze Szpitala Uniwersytetu w Krakowie za pomocą cewnika wyposażonego w 4 elektrody - wprowadzonego do tętnicy nerkowej - porazili odpowiednie nerwy. To pomogło sprawniej i bezpieczniej modelować unerwienie tętnic, a co za tym idzie skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze. Było to jedno z pierwszych zastosowań tej nowatorskiej techniki.

Zabieg wykonywany w Szpitalu Uniwersyteckim był transmitowany na żywo w krakowskim Teatrze Słowackiego, gdzie oglądało go prawie 1000 uczestników Międzynarodowych Warsztatów Kardiologicznych NFIC 2012

Specjaliści uważają, że zabiegi denerwacji tętnic nerkowych w najbliższym czasie mogą stać się nowym standardem leczenia opornego nadciśnienia tętniczego polegającego na połączeniu farmakoterapii z leczeniem zabiegowym.

(Źródło: Rynekzdrowia.pl)