e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Opaski identyfikacyjne dla pacjentów w szpitalach 2013-01-10


Od 1 stycznia 2013 r. pacjenci na czas pobytu w szpitalu powinni otrzymać opaski identyfikacyjne zakładane na nadgarstek. Ma to ograniczyć ryzyko pomyłek oraz ułatwić personelowi identyfikację pacjentów.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Krzysztof Bąk tłumaczy, że obowiązek wyposażenia pacjentów w opaski identyfikacyjne przez szpitale wynika z ustawy o działalności leczniczej, która weszła w życie w 2011 r. Warunki, tryb i sposób zaopatrywania pacjentów w znaki identyfikacyjne oraz sposób postępowania w razie stwierdzenia ich braku określa stosowne rozporządzenie Ministra Zdrowia. Zgodnie z ustawą, znak identyfikacyjny powinien zawierać informacje pozwalające na ustalenie określonych danych pacjenta. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że nie oznacza to konieczności stosowania kodu kreskowego czy innych kodów, których odczytanie wymaga zakupu specjalnych urządzeń. Znakiem identyfikacyjnym może być np. numer przypisany pacjentowi przy rejestracji.

Niektóre szpitale już wdrożyły system opasek ułatwiających identyfikację swoich pacjentów. Na przykład w Centrum Zdrowia Dziecka są to plastikowe opaski na rękę z wpisanym imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia pacjenta .

(Źródło: PAP)