e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Terapeutyczny ogród w zakładzie opiekuńczo-leczniczym w Toruniu 2013-01-10


W Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu otwarto ogród zimowy, w którym prowadzona będzie terapia chorych. Grażyna Śmiarowska, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu tłumaczy, że „terapia ogrodowa”, to nowoczesna forma terapii wielozmysłowej stosowana w zakładach opieki długoterminowej. Zwłaszcza środowisko, mikroklimat ogrodu, poprzez bogactwo wrażeń zmysłowych sprawia, że ogród staje się w placówce dodatkową salą terapeutyczną. Z nowej części placówki korzystać mają głównie pacjenci przewlekle chorzy oraz niepełnosprawni, m.in. z chorobami układu krążenia i chorobami otępiennymi.

W ogrodzie znajduje się m.in. strefa do stymulacji kolorem, gdzie rosną rośliny kolorowe, rozmieszczone tak, by maksymalnie stymulować zmysł wzroku. Jest też ogród ziołowy, który ma stymulować zapachem oraz akwarium - oddzielone od pozostałej części parawanami z roślinnością, aby zapewnić chorym ciszę i spokój. W oddzielnym sektorze znajduje się roślinność leśna – sektor ten jest urządzony na podobieństwo lasu, z roślinami wysokimi oraz średniej wielkości.

W ogrodzie są także oddzielone miejsce do pracy przy komputerze z systemem RehaCom. Pozwala on na intensywną terapię pamięci oraz poprawia zdolności uczenia się, pozwalając choremu na stymulację mózgu w naturalnych warunkach. Ogród jest również wyposażony w profesjonalne nagłośnienie, które pozwoli na emisję naturalnych odgłosów przyrody, dźwięków lasu, śpiewu ptaków, szumu rzek, morza czy drzew.

Budowa ogrodu zimowego kosztowała ponad 1,6 mln zł.

(Źródło: PAP)