e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowa lista leków refundowanych 2013-01-10


Od 1 stycznia 2013r. obowiązuje nowa lista leków refundowanych, na której znajdują się m.in. nowe leki stosowane w terapii choroby Huntingtona oraz ciężkiej postaci łuszczycy.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że nowa lista pozwoli na inne podejście do leczenia padaczki, ponieważ pacjenci otrzymają dostęp do terapii we wcześniejszej fazie choroby niż obecnie. W ramach programu lekowego refundowany będzie lek używany w ciężkiej postaci łuszczycy. Na liście znalazł się również kolejny lek na stwardnienie rozsiane.

Zmieniona została zasada dostępu do nowoczesnych leków na reumatoidalne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym; refundowane będą również dwa nowoczesne leki biologiczne. Zmieniono też formułę leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego oraz szpiczaka plazmatyczno komórkowego.

Na nowej liście znajdują się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone. Zmiany na kolejnej liście dotyczyć będą też rozszerzenia pozarejestracyjnych wskazań refundacyjnych dla 180 leków. Dotyczy to m.in. leków stosowanych w kardiologii, nefrologii, immunologii, reumatologii oraz onkologii.

(Źródło: PAP)