e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi w Wielkopolsce 2013-01-10


W Wielkopolsce ma powstać pierwszy w Polsce program prewencyjny dotyczący raka gardła i jamy ustnej, który będzie działać już w 2013 roku. Jego zadaniem będzie edukacja oraz m.in. opracowanie modelu badań przesiewowych.

12 grudnia 2012r. w Poznaniu spotykali się w tej sprawie onkolodzy i laryngolodzy. Na raka gardła i jamy ustnej chorowali wcześniej przede wszystkim mężczyźni w wieku powyżej 50 lat, palący i nadużywający alkoholu. Obecnie pojawiła się nowa grupa chorych - są to coraz częściej młodzi ludzie, wykształceni, niepijący, ani niepalący. Winny temu jest m.in. wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Na nowotwory głowy i szyi - czyli gardła, języka, krtani, przełyku czy tarczycy – co roku zapada na świecie 1,4 mln ludzi. Brytyjskie Towarzystwo Onkologiczne, oszacowało, że do 2020 roku liczba chorych wzrośnie o 40 proc. W związku z tym European Head and Neck Society (EHNS), które zrzesza europejskich onkologów i laryngologów opracowuje program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Jego współautorem i autorem polskiej edycji projektu jest poznański laryngolog, prof. Wojciech Golusiński. Projekt sfinansuje samorząd wielkopolski.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)