e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Zimą należy chronić wzrok przed słońcem 2013-01-24


Okuliści przypominają, że zimą należy bardziej chronić wzrok przed słońcem niż podczas upałów. Oprócz zwykłego promieniowania do naszych oczu dochodzi aż 85 proc. promieniowania odbitego od śniegu, który działa jak lustro.

Ochroną przed promieniowaniem mogą być okulary słoneczne z filtrem, które zabezpieczą przed wpływem promieniowania na przednią powierzchnię oka - rogówkę, spojówkę i powieki, a dodatkowo zmniejszą ilość promieni, które dochodzą do soczewki i siatkówki. Tak podpowiada wicedyrektor ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr hab. Ewa Mrukwa-Kominek,

Charakterystyczną zmianą, która zwykle pojawia się u osób pracujących na wolnym powietrzu nie dbających o to, by stosować okulary ochronne, jest zmiana zwyrodnieniowa spojówki zwana skrzydlikiem czyli narastanie spojówki na rogówkę w sposób przypominający ułożenie skrzydła owada. Zmianę tę usuwa się chirurgiczne ale ma ona tendencję do nawracania.

Promienie słoneczne są bardzo niebezpieczne w górach, ponieważ kąt, pod jakim patrzymy na słońce jest mniejszy.
Okulary słoneczne należy kupować tylko z filtrem chroniącym przed różnymi rodzajami promieniowania i w godnych zaufania sklepach. Najlepsze są okulary ciemnobrązowe, szarozielone czy granatowe, bo hamują wpływ promieniowania, a także nie powodują rozszerzenia źrenicy.

(Źródło: PAP)