e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Ogólnopolski Dzień Transplantacji 2013-01-24


26 stycznia 2013r. w Ogólnopolski Dzień Transplantacji odbędą się akcje promujące ideę przeszczepów. Obchody pod hasłem "Warto wiedzieć o transplantacji!" organizuje kampania Dawca.pl. Ogólnopolski Dzień Transplantacji upamiętnia pierwszy udany przeszczep w Polsce, który odbył się 47 lat temu. Zdaniem organizatorów, jest to dobry czas, by zwrócić uwagę na temat przeszczepów.

W Warszawie o godz. 11 z Placu Narutowicza wyruszy tramwaj, w którym będzie można otrzymać informacje o dawstwie krwi, szpiku kostnego czy narządów, a także podpisać oświadczenie woli - zgodę na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepiania.

We Wrocławiu szczegółowe informacje związane z dawstwem komórek, tkanek i narządów będzie można uzyskać w Pasażu Grunwaldzkim w godz. 11- 17. Będzie też można poznać historie osób, które otrzymały drugie życie po przeszczepie, a także wypełnić oświadczenie woli.

Szczegóły akcji można znaleźć na stronie www.dawca.pl.

Dawca.pl to kampania promująca świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi. Ma ona na celu przede wszystkim podnieść poziom wiedzy na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów, a w efekcie wzrostu powszechnej akceptacji dla tych procedur. Kampanię prowadzi grupa studentów z Gdańska na zasadach wolontariatu.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że w 2011 r. wykonano najwięcej przeszczepień narządów w historii polskiej transplantologii – w sumie przeszczepiono 1475 narządów. To o 128 więcej niż w 2010 r. i o 353 więcej niż w 2009 r.

(Źródło: PAP)