e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Czy szczepionka przeciw grypie będzie refundowana? 2013-02-07


Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz, zaapelował do ministra zdrowia o refundację szczepień ochronnych przeciw grypie dla wybranych grup społecznych, przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia, dzieci i młodzieży.

Prezes Hamankiewicz argumentuje swoją prośbę m.in. tym, że „w minionych sezonach wyszczepialność w Polsce nie przekroczyła 4-5 proc. społeczeństwa, podczas gdy w innych krajach wynosi 60-75 proc. Tak niski poziom wyszczepialności w Polsce, zdaniem NRL, powinien być przyczyną wstydu wszystkich osób odpowiedzialnych za zdrowie".

Prezes Hamankiewicz podkreślił również, że "zważając na środki jakimi dysponujemy w naszym kraju należałoby zaszczepić przede wszystkim dzieci i młodzież uczęszczające do przedszkoli, szkół, i uczelni. Dzięki temu można osiągnąć bardzo dobre efekty prewencyjne przy zminimalizowanych nakładach finansowych".

Zdaniem NRL, nawet jeżeli szczepieniami przeciwko grypie obejmie się tylko wybrane grupy osób, będzie miało to pozytywny skutek w całej populacji. Doświadczenia Stanów Zjednoczonych wskazują, że szczepienie jedynie dzieci przez minionych 10 lat sprowadziły zachorowalność na grypę do blisko zera, a w Japonii zmniejszyły ilość zachorowań o blisko 70 proc.

Ze środków publicznych należałoby również sfinansować szczepionki dla personelu ochrony zdrowia, tak aby odpowiednio wcześnie objęty profilaktyką, w okresie nasilonych zachorować mógłby bez przeszkód pomagać innym.

(Źródło: Naczelna Rada Lekarska, Rynek Zdrowia)