e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Zielarstwo i terapie roślinne - nowy kierunek studiów 2013-02-21


Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie będzie można studiować nowy kierunek - "Zielarstwo i terapie roślinne". Studenci tego kierunku poznawać będą techniki uprawy i zbioru ziół oraz ich wykorzystanie w leczeniu.

Jeden z twórców kierunku, kierownik Katedry Warzywnictwa i Roślin Leczniczych Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Jan Dyduch podał, że program nauczania zawiera przedmioty z dziedziny zielarstwa i ziołolecznictwa, uwzględniając najnowsze trendy i osiągnięcia naukowe w tym zakresie. Zajęcia prowadzone będą z użyciem specjalistycznej aparatury do laboratoryjnej oceny jakości surowców i preparatów roślinnych.

Studenci poznawać będą m.in. technik identyfikacji, hodowli, uprawy, zbiorów roślin, które mogą być stosowane zarówno w leczeniu różnych chorób, w profilaktyce, ale też w kosmetyce i dietetyce. Uzyskają również informacje o historii zielarstwa i ziołolecznictwa, właściwości roślin przyprawowych i grzybów.

Oprócz wiedzy o roślinach zielarskich, poznawać będą ich wymagania środowiskowe, zasady zbioru i przerobu ziół, uczyć się będą analityki laboratoryjnej, standaryzacji i oceny jakości surowców roślinnych. Część przedmiotów dotyczyć ma zasad obrotu oraz sprzedaży ziół i preparatów ziołowych.

Studentów nie ominą także zagadnienia fitoterapii, czyli wykorzystania produktów roślinnych w terapiach, m.in. poznawanie zasad i metod przygotowania leczniczych surowców roślinnych pochodzących ze stanowisk naturalnych oraz z uprawy, a także ich przetwórstwa i przechowywania.

Absolwenci nowego kierunku będą mogli podejmować prace na różnych stanowiskach w sektorze zielarskim.

Studia rozpoczną się od października roku akademickiego 2013/2014. Będą to studia pierwszego stopnia, po których będzie można uzyskać tytuł zawodowy inżyniera.

(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)