e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Telemedycyna w Małopolsce 2013-03-07


W ramach projektu "Adapt2DC", czyli adaptacji do zmian demograficznych, w kilku małopolskich powiatach, ich mieszkańcy będą mogli skorzystać m.in. z konsultacji lekarskich i usługi tele-EKG. Według danych Małopolskiego Obserwatorium Polityki Rozwoju obszar północnej i zachodniej Małopolski to najstarsza część województwa. W 2005 roku ponad połowa mieszkańców tych terenów przekroczyła 36 lat, a do 2020 roku większość populacji to będą osoby powyżej 39 lat. Zmiany demograficzne najbardziej są widoczne w powiatach: miechowskim, chrzanowskim i olkuskim.

Partnerzy projektu "Adapt2DC" chcą stworzyć innowacyjne rozwiązania, które umożliwią dostosowanie zarządzania usługami publicznymi i infrastrukturą do zmian demograficznych w wyludniających się regionach Niemiec, Polski, Czech, Węgier, Włoch i Słowenii. Małopolska kieruje tymi działaniami w obszarze opieki zdrowotnej i społecznej. I stawia na telemedycynę dla osób starszych.

Stu pacjentów, w wieku powyżej 55 lat, z powiatów najbardziej narażonych na zmiany demograficzne skorzysta z usługi tele-EKG, konsultacji kardiologa i dietetyka. Typowane będą osoby z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca, omdleniami i zasłabnięciami, a dzięki specjalnym aparatom będą samodzielnie wykonywać zapisy EKG. Zapisy te będą wysyłać do Szpitala Jana Pawła II w Krakowie.

(Źródło: rynekzdrowia)