e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Tydzień Świadomości Endometriozy 2013-03-07


Od 4-10 marca obchodzony jest na całym świecie Tydzień Świadomości Endometriozy (TŚE). W Polsce jest on organizowany od 2010 r. przez Polskie Stowarzyszenie Endometrioza oraz Fundację Dla Kobiet. W tym roku obchody będą odbywały się pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RP Anny Komorowskiej. Ważnym punktem obchodów TŚE jest Żółty Weekend, podczas którego można będzie skorzystać z bezpłatnych porad ginekologów, dietetyków i psychologów. Spotkania odbędą się w Warszawie i w Poznaniu.

Tematem tegorocznego Tygodnia Świadomości Endometriozy jest podkreślenie niewielkiej znajomości problematyki chorób kobiecych. W przypadku skupiania się tylko na profilaktyce nowotworowej, wiele kobiet bagatelizuje dolegliwości charakterystyczne dla innych schorzeń.

Endometrioza to choroba, która polega na obecności błony śluzowej macicy poza jej obrębem. Najczęstszymi objawami tej choroby są silny ból w trakcie menstruacji, zaburzenia miesiączkowania i problem z zajściem w ciążę. Szacuje się, że 50 proc. niepłodnych kobiet choruje na endometriozę.

(Źródło: PAP)