e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

1000 pierwszych dni dla zdrowia 2013-03-07


26 lutego 2013r. w Warszawie zainaugurowano program "1000 pierwszych dni dla zdrowia". Jednymi z elementów tego programu są warsztaty edukacyjne i kampanie informacyjne dla rodziców na temat wpływu prawidłowego odżywiania dzieci do 3 lat na ich zdrowie w przyszłości.

W ramach programu kilkanaście organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów m.in. przy współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, przychodniami oraz żłobkami, przedszkolami i szkołami.

Jednym z partnerów programu jest Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Prof. Piotr Socha z CZD podkreślił, że w najmłodszym wieku oma miejsce coś w rodzaju programowania metabolicznego organizmu i dlatego bardzo ważna jest świadomość rodziców na temat prawidłowego żywienia. Jeżeli z powodu złego żywienia organizm dziecka zostanie źle zaprogramowany, to w wieku dorosłym będzie u niego występować większe ryzyko np. otyłości lub nadciśnienia tętniczego.

Z badań dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy wynika, że połowa dzieci pomiędzy 1. a 3. rokiem życia ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI) . Zdaniem profesora, głównym problemem w żywieniu dzieci jest zbyt duża liczba posiłków, zbyt duża ilość białka, co wpływa na otyłość oraz to, że większość dzieci spożywa zbyt dużo cukrów oraz soli.

CZD w ramach programu chce zorganizować spotkania szkoleniowe dla rodziców dzieci przebywających w szpitalu oraz dla mieszkańców gminy Wawer położonej niedaleko instytutu. Partner programu Federacja Polskich Banków Żywności chce prowadzić działania edukacyjne w regionach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Informacje nt. prawidłowego żywienia najmłodszych znaleźć możnana internetowej platformie edukacyjnej www.1000dni.pl.

(Źródło: PAP)