e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

2 kwietnia Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu 2013-04-04


W dniu 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. W tym roku obchody przebiegały pod hasłem "Autyzm częstszy niż myślisz". W Polsce żyje ok. 30 tys. osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, oprócz nowotworów, cukrzycy i AIDS. W ostatnich 20 latach występowanie autyzmu zwiększyło się aż dziesięciokrotnie. Specjaliści uważają, że autyzm jest coraz lepiej wykrywany, stąd różnice w zapadalności na tę chorobę w różnych krajach.

Dr Monika Suchowierska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie stwierdziła, że jest wiele innych nieporozumień związanych z autyzmem. Na przykład chore na autyzm dziecko nie musi być upośledzone umysłowo. Upośledzenie umysłowe występuje jedynie w przypadku 40 proc. z nich. Błędne jest też myślenie, że na autyzm częściej chorują dzieci tzw. zimnych matek, chłodnych emocjonalne i wobec nich zdystansowanych. Nie wiadomo jednak dlaczego głównie chorują chłopcy.

Autyzm rozwija się w okresie życia płodowego i jest związany z mutacjami genetycznymi oraz nieprawidłowościami w funkcjonowaniu mózgu oraz pewnymi, jeszcze nieznanymi, czynnikami środowiskowymi. Najważniejsze, aby wykryć autyzm jak najwcześniej, gdy są jeszcze większe możliwości stymulowania rozwoju dziecka. Zwiększa to szansę, że w wieku dorosłym będzie ono samodzielne. Nie jest to proste, ponieważ dziecko autystyczne przez pierwsze 18. miesięcy życia może sprawiać wrażenie, że rozwija się normalnie. Dopiero potem gwałtownie następuje regres i dlatego autyzm jest zazwyczaj wykrywany około 2. roku życia dziecka, gdy rodzice zauważają, że komunikowanie się z dzieckiem jest mocno zakłócone.

(Źródło: rynekzdrowia.pl/PAP)