e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Alergia - współczesna epidemia 2013-04-04


Z okazji Światowego Tygodnia Alergii, obchodzonego w dniach 8-14 kwietnia, Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) zorganizowało konferencję "Alergia - współczesna epidemia" podczas której specjaliści poinformowali, że aż 40 proc. Polaków cierpi na różnego rodzaju uczulenia.

Alergolog prof. Bolesław Samoliński tłumaczy, że na początku XX wieku alergia była problemem mniej więcej jednego procenta populacji, a obecnie jest to już kilkadziesiąt procent. Jak podkreśla, problemy z alergią ma nawet 40 proc. Polaków, przy czym w województwach zachodnich odsetek ten jest nawet dwa razy wyższy niż we wschodnich, co może być kwestią życia "bliższego natury" na wschodzie.

Najczęściej (u mniej więcej 25 proc. mieszkańców Polski) występuje katar alergiczny, z którego może rozwinąć się astma, a z niej przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Astma to problem około 5 proc. Polaków. Występują też alergie na leki i pokarmy, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i obrzęk angioneurotyczny. Jak podkreśla alergolog prof. Jerzy Kruszewski najgwałtowniej przebiegającą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny. Nawet minimalna ilość uczulającego antygenu zagraża w tym przypadku życiu.

Leczenie alergików polega na stosowaniu leków oraz odczulaniu. Możliwości zapobiegania chorobom alergicznym są ograniczone, ale warto np. karmić dzieci piersią co najmniej do 6 miesiąca życia i ograniczać stosowanie antybiotyków. Ponadto dzieci powinny mieć częsty kontakt z nieskażoną naturą. Powinno się również zwracać uwagę na to, co jemy - im mniej sztucznych dodatków do żywności, tym lepiej. Niestety niemal wszystkie dostępne obecnie rodzaje pokarmów zawierają takie dodatki.

Jak podkreślił prof. Samoliński, ogromne znaczenie ma odpowiednio wczesna diagnostyka chorób alergicznych. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, u których wcześnie przeprowadzone odczulanie może zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości.

(Źródło: PAP)