e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Gęsina – mięso bogate w białko i składniki mineralne 2013-04-17


Naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego przeprowadzili badania, z których wynika, że gęsi starych, polskich odmian charakteryzują się dobrym umięśnieniem i małym otłuszczeniem tusz, a ich mięso jest bogate w białko i składniki mineralne. Badania były prowadzone wspólnie z pracownikami Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego (PIB) w Krakowie.

Przebadano właściwości technologiczne i odżywcze gęsiny dwóch odmian z południowej Polski - lubelskiej i kieleckiej oraz dwóch z północnych terenów kraju - kartuskiej i suwalskiej.

Gęsi te (podobnie jak 9 innych ras i odmian), są objęte krajowym programem ochrony zasobów genetycznych i utrzymywane w Stacji Ochrony Zasobów Genetycznych Drobiu Wodnego Instytutu Zootechniki - PIB w Dworzyskach. W sumie programem ochrony objętych jest około 4600 gęsi.

Według naukowców, że gęsi starych, lokalnych odmian wykazują dużą odporność na choroby, są dobrze umięśnione, a ich tusze nie są nadmiernie otłuszczone. Zbadano również walory smakowe i odżywcze gęsiny czterech odmian. Jak wynika z badań, najlepszą kruchością i soczystością odznacza się mięso gęsi kartuskich. Ta odmiana ma również największą zawartością kwasów omega-3, które zapobiegają miażdżycy, nadciśnieniu i zawałom serca.

Wszystkie z przebadanych odmian charakteryzują się dużą zawartością białka i składników mineralnych, w tym potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza.

(Źródło: PAP)