e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w całej Wielkopolsce 2013-04-17


Wojewoda wielkopolski poinformował, że wszystkie powiaty województwa są już włączone do jednolitego systemu obsługi numeru alarmowego 112. Zgłoszenia mieszkańców regionu przyjmowane są w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu (WCPR).

Uruchomiony w lutym 2012 roku WCPR w Poznaniu obejmuje obecnie blisko 3,5 mln mieszkańców. Jest to najwięcej w skali kraju. 10 kwietnia 2013r. , w ramach ostatniego etapu integracji, do systemu włączono Kalisz oraz powiaty: kaliski, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński i krotoszyński.

Wprowadzany w Wielkopolsce i na terenie całego kraju system powiadamiania ratunkowego ma charakter operatorski. Oznacza to rozdzielenie funkcji odbierania zgłoszeń alarmowych od funkcji dysponowania sił i środków na miejsce zdarzenia.

Rzecznik wojewody Tomasz Stube poinformował, że połączenia na numer 112 w regionie obsługiwane są przez 56 znających języki obce operatorów, którzy dysponują nowoczesnymi mapami cyfrowymi, umożliwiającymi szybką lokalizację osoby zgłaszającej zdarzenie. Do końca kwietnia takich stanowisk operatorskich ma być 70.

Wojewoda twierdzi, że pełną funkcjonalność system ma osiągnąć z końcem 2013 roku. W maju ma być gotowy system wspomagania dowodzenia. Pozwoli to na to, że przyjmowana przez WCPR informacja od razu będzie przekazywana do odpowiednich służb. Od początku 2014 roku ma działać również pięć scentralizowanych dyspozytorni medycznych w Koninie, Kaliszu, Lesznie, Pile i Poznaniu.

Numer 112 to jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej, dostępny przez całą dobę z telefonów stacjonarnych i komórkowych. System powiadamiania ratunkowego integruje ratownictwo medyczne, straż pożarną oraz policję, co znacznie przyśpiesza informowanie odpowiednich służb i reagowanie na sytuacje zagrożenia.

(Źródło: PAP)