e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Leczenie pijawkami 2013-04-17


Leczenie pijawkami przy wielu schorzeniach może być uzupełnieniem stosowanej terapii. W niektórych dolegliwościach zdrowotnych może być nawet jedyną metodą przynoszącą poprawę. Warto jednak pamiętać, że nieumiejętnie poprowadzona terapia może przynieść więcej szkody niż korzyści, dlatego powinien ją przeprowadzać doświadczony lekarz.

Na początku uważano, że przystawianie pijawek powoduje tylko upust krwi, potem odkryto że podczas zabiegu z użyciem pijawek do organizmu człowieka wydzielana jest hirudyna – najmocniejszy obecnie znany lek przeciwzakrzepowy. To nie koniec. Pijawki lekarskie produkują jeszcze 100 innych substancji biologicznie czynnych. Niektóre z nich wykorzystywane są na co dzień przez medycynę akademicką. Należy być jednak bardzo ostrożnym, ponieważ, jak wszystkie leki, tak i te substancje, nie działają na wszystko, a w wielu przypadkach mogą być przeciwwskazane.

Leczeniem pijawkami zajmuje się m.in. dr med. Marek Jaroszyk. Jego zdaniem przy wielu schorzeniach jest ono terapią najlepszą, a przy innych stanowi jedynie cenne uzupełnienie medycyny akademickiej (replantacje, cukrzyca, miażdżyca, psychiatria). Stosowanie pijawek dobrze działa w stanach nagłych, takich jak urazy, odmrożenia, zakrzepy. Są też schorzenia, gdzie nie ma skutecznej terapii, podczas gdy pijawki przynoszą natychmiastową poprawę.

Marek Jaroszyk wskazuje, że zagrożeniem mogą być również osoby zajmujące się stosowaniem pijawek. Na całym świecie zajmują się tym lekarze medycyny. W Polsce może się tym zajmować właściwie każdy. Chociaż sam zabieg stawiania pijawek jest prosty i niezbyt ryzykowny, może dojść do przegryzienie przez pijawki większego naczynia żylnego i obfitego krwawienia lub omdlenia pacjenta spowodowane spadkiem ciśnienia tętniczego lub czasami widokiem krwi. W rzadkich przypadkach może też dojść do nadkażenia bakteryjnego, anemizacji chorego, krwotoków lub reakcji alergicznej na którąś z substancji produkowanych przez pijawki, dlatego leczenie pijawkami należy pozostawić lekarzom.

(Źródło: PAP)