e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Infolinia dla kobiet żyjących z HIV oraz ich najbliższych 2013-05-16


Działa infolinia dla kobiet żyjących z HIV. Pod numer telefonu 800 14 14 23, kobiety mogą znaleźć odpowiedzi na pytania związane m.in. z zachowaniem dobrego zdrowia i kondycji fizycznej, relacjami partnerskimi, seksualnością, życiem w rodzinie i planowaniem potomstwa, ujawnieniem zakażenia, radzeniem sobie z lękiem i depresją oraz ochroną swoich praw. Infolinia zapewnia anonimowość, dostarcza rzetelnych informacji i ma być wsparciem dla kobiet z HIV.

Zakażenie tym wirusem jest wciąż ogromnym obciążeniem psychicznym. Kobiety, których dotyczy ten problem, rzadko zwierzają się nawet najbliższym. Najczęściej ukrywają zakażenie w obawie przed społecznym wykluczeniem, odrzuceniem i samotnością.

Infolinia jest dostępna również dla rodzin, partnerów i przyjaciół kobiet zakażonych HIV, którzy chcą dowiedzieć się, jak udzielać im potrzebnego wsparcia.

Infolinia SHE dostępna będzie do końca grudnia 2013 r. w poniedziałki od 16.00 do 19.00, środy od 16.00 do 19.00 i piątki od 16.00 do 20.00. Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych i komórkowych to koszt jednego impulsu według taryfy operatora.

Infolinia powstała w ramach Programu SHE (ang. Strong, HIV Positive, Empowered Women - silne, HIV pozytywne, świadome swoich praw kobiety), europejskiego projektu edukacyjnego skierowanego do kobiet seropozytywnych. Program opracowała międzynarodowa grupa ekspertów z organizacji pozarządowych i specjalistów w leczeniu zakażenia HIV oraz kobiety żyjące z HIV. Za jego realizację w Polsce odpowiada Fundacja Edukacji Społecznej.

(Źródło: PAP)