e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Co czwarty Polak cierpi na choroby przewlekłe 2013-05-16


W dniach 5-10 kwietnia 2013 r. przeprowadzono badanie "Ocena stanu zdrowia Polaków" na reprezentatywnej grupie ponad 1000 osób w wieku 15-75 lat metodą CAPI. Z opublikowanego sondażu Millward Brown wynika, że prawie co czwarty Polak cierpi na choroby przewlekłe, ale mimo to zdecydowana większość jest zadowolona ze swego stanu zdrowia.

Ponad 22 proc. ankietowanych przyznało, że cierpi na choroby przewlekłe. Pomimo tego83 proc. badanych określiło swój stanu zdrowia jako dobry lub znakomity. Częściej narzekają osoby starsze. – aż 45 proc. sześćdziesięciolatków twierdzi, że ich stan zdrowia jest "słaby" lub wręcz "zły".

Polacy najbardziej obawiają się chorób układu krążenia, a znacznie mniej raka. Aż 25 proc. Polaków martwi się, że w najbliższych pięciu latach będzie odczuwać objawy chorób sercowo-naczyniowych. Tylko 9 proc. badanych obawia się choroby nowotworowej. Pomimo tego, że prawie co drugi zgon powodują choroby układu krążenia, to główną przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia są w Polsce nowotwory.

60 proc. Polaków dostrzega pozytywny wpływ nowych technologii na stan zdrowia. 39 proc. uważa, że polska ochrona zdrowia jest odpowiednio wyposażona w sprzęt medyczny, a 41 proc. ocenia, że nie jest dobrze wyposażona. Pozostali nie mają w tej sprawie zdania. 60 proc. Polaków narzeka na "wysokie ceny leków".

(Źródło: PAP)