e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Kobiety w ciąży powinny zapinać pasy bezpieczeństwa 2013-06-13


Na krakowskich Błoniach odbyła się konferencja prasowa podczas której lekarze, ratownicy i policjanci zapewniali, że kierujące pojazdem kobiety w ciąży powinny zapinać pasy dla bezpieczeństwa własnego i dziecka.

Neurochirurg dr Zdzisław Kawecki podkreślał, że śmiertelność kobiet w ciąży, które prowadząc samochód nie miały zapiętych pasów, jest spowodowana zwłaszcza urazami twarzowo-czaszkowymi. Na drugim miejscu wśród przyczyn zgonu kobiet są urazy jamy brzusznej i miednicy. Gdy kobieta doznała poważnych urazów lub zmarła, to płód również nie ma szans na przeżycie.

Pasy chronią kobietę przed przesuwaniem się przy nagłym hamowaniu i przed uderzeniami brzucha. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Amerykanów, kobiety zapięte pasem nie są zagrożone. Nie ma natomiast dowodów na to, aby zapięte pasy miały szkodliwy wpływ na płód, choć niektóre kobiety uważają, że pasy uciskają dziecko, a to może doprowadzić do niedotlenienia płodu.

Również ginekolog dr Marek Kowalski uważa, że kobiety w ciąży powinny zapinać pasy. W swojej pracy spotykał się z przypadkami, gdy kobieta i dziecko przeżyły właśnie dzięki zapiętym pasom.

Zgodnie z Art. 39 ustawy "Prawo o ruchu drogowym" kierowca musi mieć zapięte pasy. Przepis stanowi, że kobiety u których ciąża jest widoczna, są zwolnione z obowiązku zapinania pasów.

Podinspektor Krzysztof Dymura z wydziału ruchu drogowego małopolskiej policji tłumaczył, że coraz więcej faktów świadczy o tym, że pasy nie zagrażają bezpieczeństwu kobiety i dziecka. Samo zapięcie pasów, przez wszystkich kierowców, jest jednym z najprostszych sposobów dbania o bezpieczeństwo i zdrowie - własne i innych.

Ratownik Medyczny Przemysław Barczentewicz podkreślił, że śmiertelność poszkodowanych, również kobiet w ciąży, którzy w wyniku wypadku drogowego zostali wyrzuceni poza pojazd, jest od 20 do 25 razy większa niż osób zatrzymanych wewnątrz pojazdu dzięki pasom bezpieczeństwa. Ratownicy poinformowali również o sposobie zapięcia pasów przez ciężarną. Najważniejszy jest dolny pas, który powinien przechodzić pod brzuchem, a nie przez jego środek. Górny pas pozostaje ułożony standardowo, tak jak u każdego kierowcy.

(Źródło: PAP)