e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Bezpłatne badania płuc w całej Polsce 2013-06-27


27 czerwca 2013r. w naszym kraju obchodzimy Dzień Spirometrii i w związku z tym w 180 placówkach w całej Polsce zostaną przeprowadzone w tym dniu darmowe badania spirometryczne, które pozwalają ocenić czynność płuc. Lekarze zachęcają, aby skorzystały z nich osoby, które mają przewlekły kaszel, świsty, duszność i osoby bez objawów, jeśli są po 40-tce i palą tytoń.

Badania organizuje Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POChP, we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia i Polskim Towarzystwem Alergologicznym.

Adresy placówek, które biorą udział w akcji, można znaleźć na stronie internetowej Federacji (http://www.astma-alergia-pochp.pl). W niektórych placówkach konieczna jest wcześniejsza rejestracja na badanie. Część ośrodków będzie wykonywała bezpłatną spirometrię przez kilka dni.

Dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Federacji, podkreślił, że spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, niezbędnym do wykrycia poważnego, groźnego dla życia schorzenia - przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Odgrywa również ważną rolę w monitorowaniu leczenia astmy i oceny stopnia uszkodzenia układu oddechowego u osób, które na nią cierpią.

W Polsce około 4 mln osób choruje na astmę i 2 mln na POChP. Ale około połowa z nich nie ma jeszcze postawionej diagnozy i nie jest leczona. Schorzeniom tym towarzyszy obturacja, czyli zwężenie oskrzeli, którą wykrywa się w badaniu spirometrycznym.

Głównym czynnikiem ryzyka POChP jest palenie tytoniu, a następnie bierne wdychanie dymu papierosowego, narażenie na pyły i inne zanieczyszczenia powietrza. Choroba rozwija się długo, przez około 20-30 lat. Początkowo nie daje wyraźnych objawów, albo daje takie, które są uważane za normalne u osób palących - kaszel, świszczący oddech, duszność przy wysiłku. POChP nieleczona i zaniedbana prowadzi do inwalidztwa oddechowego - w skrajnym stadium chorzy muszą korzystać z respiratora. Schorzenie skraca życie o ok. 10-15 lat.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)