e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Europejski raport narkotykowy 2013-07-11


Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) przeprowadziło badanie "Europejski raport narkotykowy", z którego wynika, że 17,1 proc. młodych Polaków w wieku 15-34 lata paliło marihuanę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie.

Z raportu wynika, że 85 mln dorosłych Europejczyków deklaruje używanie narkotyków. Narkotyki, po które sięgają najczęściej, to: przetwory konopi indyjskich (77 mln), kokaina (14,5 mln), amfetamina (12,7 mln) i ecstasy (11,4 mln). Mimo że spadła liczba osób używających heroinę, to zwiększył się wskaźnik stosowania amfetaminy dożylnie.

Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem zażywania ecstasy i amfetamin. Młodzi Polacy najczęściej jednak stosują marihuanę, do której dostęp w Polsce jest dość łatwy. Na świecie rozpowszechnia się także metamfetamina; heroina jest zastępowana innymi substancjami chemicznymi o podobnym działaniu, a co roku odnotowuje się kolejne zgony z powodu zażywania ecstasy.

Sytuacja narkotykowa cały czas się jednak zmienia, a to za sprawą nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, których w Europie jest coraz więcej.

W 2013 roku do systemu wczesnego ostrzegania UE wpływa średnio jedno zgłoszenie tygodniowo dotyczące nowej substancji. W ubiegłym roku państwa członkowskie UE zgłosiły aż 73 nowe substancje psychoaktywne.

(Źródło: rynek zdrowia.pl)