e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowa bezpłatna aplikacja na smartfony - \"PiersiBadacze\" 2013-07-11


Radosław Majdan i Przemysław Saleta uczą Polki samobadania piersi w nowej bezpłatnej aplikacji na smartfony "PiersiBadacze". Informację o tym przekazali organizatorzy kampanii "Rak. To się leczy!" w czwartek, 4 lipca na konferencji prasowej w Warszawie.

W darmowej aplikacji, którą można pobrać ze strony internetowej kampanii (www.rak.tosieleczy.pl) znani sportowcy i artyści - Przemysław Saleta, Radosław Majdan, karacista Tomasz Puzon oraz aktor Maciej Jachowski i piosenkarz Jacek Stachursky - będą pokazywać na filmach instruktażowych, jak wykonuje się samobadanie piersi. Każda kobieta będzie mogła wybrać jednego z panów, jako nauczyciela oraz osobę przypominającą o badaniu raz w miesiącu.

Samobadanie proponowane przez "PiersiBadaczy" odbywa się według formuły DOB - tj. "dotyk", "obserwacja" i "badanie". Chodzi o to, by panie w wybranym jednym dniu w miesiącu sprawdziły palpacyjnie, czy nie pojawiły się żadne zmiany i zgrubienia w piersiach, czy nie zmienił się ich kształt, jedna z nich nie uległa powiększeniu, czy nie ma wycieku z brodawki, przyjrzały się (obserwacja) dokładnie skórze i brodawkom pod kątem zmian zabarwienia, marszczenia się, zgrubień, a gdy zauważą coś niepokojącego koniecznie udały się do lekarza na konsultację (badanie).

Aplikacja daje również dostęp do artykułów i porad ekspertów dotyczących problemów onkologicznych, dostęp do internetowej wersji kompendium wiedzy o nowotworach "Warto wiedzieć, by wygrać" oraz do przydatnych adresów.

Dostępne są dwie wersje aplikacji - na iPhona oraz na telefony obsługiwane przez system Android. Wkrótce wprowadzona będzie również wersja na telefony Blackberry oraz na system Windows. Aplikacja powstała przy współudziale towarzystwa ubezpieczeniowego ING Życie.

(Źródło: PAP)